Internetový obchod NEJCENY.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.Více o cookiesRozumím

EET - elektronická evidence tržeb? S námi to zvládnete!

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 16. 9. 2016


Co je vlastně elektronická evidence tržeb (EET)? Co je účelem?

Účelem Elektronické evidence tržeb je (zjednodušeně řečeno) monitorování veškerého obratu obchodníků prostřednictvím povinného zasílání datových zpráv na server Finanční správy při každém prodeji. Finanční správa data uloží a ihned vygeneruje unikátní kód (FIK – fiskální identifikační kód), který zasílá zpět obchodníkovi k řádnému vytištění na účtenku pro zákazníka. Transakce je takto oficiálně přiznaná a identifikovaná.

Mám povinnost evidovat tržby?

Povinnost evidovat tržby má každý podnikatel, který přijímá tzv. „evidované tržby“. To jsou platby v hotovosti, platební kartou, stravenkou, poukázkou, elektronickou peněženkou a obdobnými prostředky. Počítají se i transakce mezi podnikateli (např. dodávka zboží obchodníkovi), pokud je hrazeno „v hotovosti“. Evidenci tržeb naopak nepodléhají platby realizované přímo převodem z účtu na účet nebo inkasem. K častým dotazům e-shopů ministr upřesnil následující:

V eshopu pod EET nespadají následující platební metody:

 • platba převodem na účet
 • platba na dobírku přepravci (pokud vám platbu posílá následně na účet)

EET musíte řešit pokud zákazník zaplatí:

 • hotově na pobočce
 • kartou na pobočce
 • kartou online
 • nějakou online platební metodou (PayPal, ...) (zdroj: https://www.souki.cz/jak-eet-skutecne-dopadne-na-eshopy)

Co je potřeba udělat?

 • zjistit si, zda mám povinnost evidovat tržby a od kdy:

            1. 12. 2016 Povinnost EET ve stravovacích a ubytovacích službách (pokud nabízejí zázemí pro hosty (např. stoly, židle, toalety). Stánky s občerstvením, prodej „z okna“ nebo rozvoz jídla mají povinnost EET až od 1.3.2017)

            1. 3. 2017 Povinnost EET v maloobchodě a velkoobchodě

            1. 3. 2018 Povinnost EET v ostatních činnostech (mimo vybraná výrobní řemesla a výrobní činnosti)

            1. 6. 2018 Povinnost EET u vybraných výrobních řemesel a výrobních činnostech

 • Zažádat o autentizační údaje k evidenci tržeb (možné již od 1. 9. 2016 - výhradně elektronicky přes Daňový portál nebo osobně na finančním úřadě)
 • Zaevidovat se na portálu EET - povinnost zaregistrovat si provozovny
 • Včas si zajistit zařízení, které dokáže přes internet odeslat údaje o evidované tržbě datovou zprávou a vydat účtenku. Základem je internetové připojení (není nutné vysokorychlostní, data jsou malá). Konkrétní volba kompletního řešení na evidenci tržeb je už na uvážení a na výběru podnikatele. Záleží na oboru, na výkonnostních potřebách, na stávajícím zařízení, které již podnikatel vlastní. Následující schéma Vám pomůže zjistit, co budete určitě potřebovat pořídit a co ne.

EET schéma pro rozhodování podnikateleZdroj: e-trzby.cz

 • Dalším krokem je výběr seriózního dodavatele zařízení, schopného a ochotného poskytovat servis a technickou podporu svým zákazníkům (podobně jako my). To je nesmírně důležité, protože v případě poruchy a následné neevidence tržeb se vystavujete sankcím od orgánu Finanční správy!


Máme pro Vás vše, co potřebujete!

elektronické pokladny

 

 


DOPLŇKOVÉ SLUŽBY:

- pomůžeme se získáním certifikátu BKP od Finanční správy, případně jej zařídíme na základě plné moci
- pomůžeme se zřízením internetu na provozovně, pokud tam zatím není
- servisní balíčky (Hot-Line - dostupná, rychlá a kvalitní servisní podpora


Pomůžeme Vám vybrat nejvhodnější řešení:
Ať už potřebujete jen nový pokladní software nebo naopak komplexní pokladní systém nejvyspělejší kategorie, jsme připraveni Vám pomoci. Výpočetní technice se úspěšně věnujeme již od roku 1998. Disponujeme vlastním servisem a odborně vyškoleným personálem, nyní i pro oblast EET. V naší nabídce naleznete pokladní terminály již od 5.867 Kč bez DPH, software již od 4.990 Kč.


Proč nakoupit u nás?

Máme velký výběr pokladních systémů i bez dalších pravidelných paušálních poplatků! Pozor na některé konkurenční nabídky, které budí dojem, že jsou na pořízení levnější. Skryté a paušální poplatky mohou Vaše celkové náklady na evidenci tržeb několikanásobně zvýšit!

U X-POS pokladen GARANTUJEME VÝMĚNU POROUCHANÉHO ZAŘÍZENÍ DO 24h. To je velice důležité, protože v případě většího prodlení a neevidování tržeb z důvodu poruchy systému se podnikatel vystavuje riziku sankce od Finanční správy.


Některé z přenosných pokladen mají software v ceně, včetně aktualizací. Naleznete je mezi produkty v této kategorii EET pokladny.

 

Nejprodávanější pokladny:

X-POS SE pro EETX-POS 3850X-POS S pro EET

Z nabídky doporučujeme:

X-POS SE pro EETX-POS T LTE pro EETX-POS S pro EET

Zobrazit celkovou nabídku pokladních systémů >> 

Co ještě je potřeba udělat?

 • Stáhnout certifikáty pro pokladní zařízení prostřednictvím portálu EET (neomezený počet certifikátů - podnikatel, provozovna, každé zařízení)
 • Otestovat funkčnost pokladního zařízení (zkušební provoz od 1. 11. 2016)
 • Vyvěsit informační oznámení v pokladních místech o tom, že má povinnost evidovat tržby a vystavovat účtenky.

FAQ:

Co když vypadne internet?

V případě výpadku internetu může podnikatel vydat účtenku bez unikátního kódu, přiděleného Finanční správou. Data je však nutné odeslat dodatečně - do 48 hodin od uskutečnění tržby. Pokladní software AMAX (kasaMAX) z naší nabídky toto provede automaticky.

Kdo má nárok na slevu ve výši 5000 Kč na daních?

Podnikatel (fyzická osoba) si bude moci odečíst slevu za rok (resp. zdaňovací období), ve kterém poprvé zaeviduje tržbu, kterou měl podle zákona o evidenci tržeb povinnost evidovat. Mimořádná sleva na dani z příjmu činí 5000 Kč, nejvýše však do částky kladného rozdílu mezi 15 % dílčího základu daně ze samostatné činnosti a základní slevy na poplatníka.

Odkdy musí elektronicky evidovat tržby podnikatel s více různými činnostmi, podléhajících EET?

Platí, že tržby z doplňkové (vedlejší) činnosti má podnikatel možnost začít evidovat až s tržbami z hlavní činnosti dané provozovny. Může se tedy jednat např. o kadeřnice či kosmetičky (povinnost EET od 1.6.2018), které prodávají navíc vlasové nebo kosmetické přípravky (prodej zboží-povinnost EET od 1. 3. 2017). Finanční správa uvádí, že pokud doplňková činnost (např. prodej vlasových přípravků) tvoří maximálně 49 % z celkových plateb provozovny a současně nepřevyšují částku 175 000 Kč, stačí evidovat elektronicky tržby až s hlavní činností (kadeřnice tedy od 1.6.2018). Přesáhne-li některé z výše uvedených kritérií, pak musí zahájit evidenci tržeb z této činnosti již od 1. 1. 2018. V případě více provozoven se limity počítají za každou provozovnu odděleně. Pokud má podnikatel více doplňkových (minoritních) činností v jedné provozovně, pak se pro posouzení výše uvedených kritérií platby z minoritních činností sčítají. V případě nejistoty doporučujeme poradit se na některé z poboček Finanční správy.

Podléhá spropitné EET?

Spropitné má být předmětem evidence jen v případě, že plyne přímo podnikateli. Pokud je určené přímo zaměstnancům (ať už napřímo, či rozdělením do mzdy), nebude podléhat evidenci.

Výpis se aktualizuje...