Jak vybrat detektor oxidu uhelnatého?

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 9. 3. 2022


0

Detektory oxidu uhelnatého najdou své bezpečnostní uplatnění ve všech prostorách, kde hrozí výskyt jedovatého plynu oxidu uhelnatého nebo-li kysličníku uhelnatého.

Pokud dosud váháte, zda se Vás toto riziko vůbec týká, asi budete překvapeni. Zvýšená koncentrace tohoto neviditelného, jedovatého plynu může vzniknout docela snadno: stačí nedokonalé spalování v ohřívačích vody (v karmách), ale často také v krbech a různých lokálních topidlech. Důvodem může být špatná instalace, závada, ucpání kouřovodu, neprováděné revize či nedostatečné odvětrávání místnosti. Nadýcháte-li se vzduchu s nadlimitní koncentrací oxidu uhelnatého, hrozí Vám akutní zdravotní potíže i smrt.

Tento jedovatý plyn je bohužel neviditelný, bez chuti a zápachu, nedráždí ke kašli a je proto velmi těžko zjistitelný lidskými smysly. Přitom už malá koncentrace oxidu uhelnatého ve vzduchu zabraňuje přenosu kyslíku krví, dochází k bolesti hlavy, nevolnostem, závratím, při vysoké koncentraci k bezvědomí až smrti. Otravy oxidem uhelnatým jsou dle mínění hasičů stále poměrně časté a nezřídka končí úmrtím. I když média varují před tímto nebezpečím, nabádají k pravidelným revizím zařízení a také k nákupům detektorů oxidu uhelnatého, stále je tato hrozba dost podceňovaná a dochází k novým případům otrav.

Chcete-li spolehlivě ochránit sebe i své blízké, zabezpečte svůj domov detektory CO, které zvýšenou koncentraci oxidu uhelnatého ohlásí.

Na výběr jsou detektory v různých cenových hladinách dle výbavy a provedení.

Detektor oxidu uhelnatého s alarmem, CO-91 EN50291, životnost 10 let.

Preferujete-li nízkou cenu, volte jednoduchý, autonomní detektor Hutermann. Jde o kompaktní přístroj s vestavěnou sirénou, který svým elektrochemickým senzorem dokáže detekovat oxid uhelnatý v ovzduší. Bude Vás stát jen několik stokorun.


Detektor CO s alarmem Hutermann CO-20 - životnost senzoru 7 let.

Jiný, jen o něco dražší model - detektor Hutermann CO-20 je navíc vybaven LCD displejem, který přímo zobrazí naměřenou úroveň CO. Disponuje třemi LED diodami (napájení, alarm, chyba), automatickou diagnostikou fungování přístroje.


Solight detektor spalin CO, 85dB, bílý

Značka Solight nabízí detektor spalin CO s LCD displejem, který přímo zobrazí naměřenou úroveň CO. Disponuje testovacím tlačítkem přístroje, dvěma LED diodami (napájení, alarm) a hlasitostí alarmu 85dB, který spolehlivě uslyšíte.


Detektor CO Kidde 7DCO s displejem LCD

První detektor CO Kidde 7DCO s konformní vrstvou nanowax chránící elektroniku zařízení i ve velmi vlhkých prostředích. Disponuje dvěma LED diodam (napájení, alarm), LCD displejem se zobrazením koncentrace CO. Nové hi-tech řešení z kategorie měřících zařízení oxidu uhelnatého prvním elektorochemickým senzorem druhé generace a de-ionizovaným vodním elektrolytem, který provádí testování každou vteřinu na smrtelné nebezpečí v podobě oxidu uhelnatého (CO)


Ať už si vyberete kterýkoliv model, zvažte, zda Vám postačí pouze 1 kus nebo potřebujete kusů více. Důležité je samozřejmě umístění detektoru do všech prostor s rizikovým topidlem (tam, kde je karma nebo krb, pec atd.). Další detektor je doporučován do prostor, určených ke spaní.

I když budete mít instalovány detektory, nezapomínejte ani na prevenci úniku oxidu uhelnatého:

  • nechte si každoročně odborně překontrolovat topný systém, odvětrávací průduchy, komín, kouřovod. Dodržujte doporučované termíny revizí.
  • kupujte pouze spotřebiče, schválené národně uznávanou zkušebnou a instalaci provádějte podle návodu výrobce.
  • nepoužívejte kuchyňský sporák nebo vařič k vytápění obytné místnosti.
  • nenechávejte běžet motor svého automobilu v uzavřené garáži ani na volnoběh, oxid uhelnatý může vniknout do obytných prostor.
Spinner Výpis se aktualizuje...