Internetový obchod NEJCENY.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.Více o cookiesRozumím

Česká televize přechází na formát DVB-T2

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 27. 3. 2018


Již ve čtvrtek 29. března 2018 začíná Česká televize vysílat všechny své programy ve FULL HD kvalitě v novém standardu DVB-T2 H.265 HEVC v tzv. Přechodové síti 11, která pokryje signálem 98,7 % obyvatelstva ČR. Odpovědi na otázky, které s touto změnou vyvstaly, najdete níže v článku.

Týká se tato změna i mne?

Ano, pokud přijímáte televizní signál pomocí antény. Změna se naopak netýká těch diváků, kteří přijímají satelitní či kabelové vysílání, nebo využívají IPTV. U domácností, které využívají pozemní digitální vysílání (DVB-T) záleží na tom, z jakého konkrétního vysílače signál přijímají. U naprosté většiny z nich je ale termín změny daný – 29. březen 2018.

Co pro nový standard potřebuji?

Vysílání v novém standardu bude dostupné pro 98,7 % domácností v ČR a pokrytí se bude postupně zvyšovat. Pro příjem signálu DVB-T2 je nutné mít odpovídající zařízení, tedy televizor nebo set-top-box, který příjem tohoto signálu umožní. Jaké přístroje těmto požadavkům odpovídají, můžete najít na stránkách Českých radiokomunikací - http://www.dvbt2overeno.cz/. Obvykle ale platí, že pokud najdete na své televizi štítek s označením DVB-T2/HEVC, pak byste měli být schopni přijímat vysílání v novém standardu. V rámci DBV-T2 budou od 1. dubna dostupné všechny stanice České televize ve vysokém rozlišení. Zbylým 1,3 % diváků se bohužel může stát, že ČT :D/art do konce května nenaladí.

Mohu ještě po nějaký čas zůstat u původního signálu DVB-T?

Ano, zkuste přeladit váš přijímač. Je možné, že ČT :D/art můžete přijímat i z jiného vysílače. Na konci května pak bude možné ČT :D/art nově naladit v multiplexu 1, na současné pozici ČT sport. Je ovšem nutno počítat s tím, že celoplošné vysílání DVB-T skončí již v polovině roku 2020, kdy bude na celém území k dispozici pouze příjem DVB-T2. O signál DVB-T ale můžete přijít již dříve, protože přechod je rozplánován postupně do několika fází.

Proč k této změně vůbec dochází?

Vysílací spektrum je omezeno, a pokud se do něj mají vejít všechny služby od všech poskytovatelů, je nutno tímto způsobem uvolnit prostor pro mobilní sítě 5. generace. S tím souvisí i koordinovaný přechod na standard DVB-T2, ke kterému došlo z rozhodnutí vlády a na základě mezinárodních dohod.

Jaké výhody přechod na DVB-T2 přinese?

  • Realističtější přechody mezi barvami
  • Až 5× podrobnější vizuální informace
  • Lépe zabezpečený přenos TV signálu
  • Kapacita pro duální zvukové vysílání
  • Prostorový zvuk

Nebuďte náhlou změnou zaskočeni a pořiďte si odpovídající set-top box včas. Naši nabídku najdete ZDE.

 

Výpis se aktualizuje...