Letní dny dopravy zdarma
Internetový obchod NEJCENY.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.Více o cookiesRozumím

Chcete poradit jak se postarat o trávník po zimě? Přečtěte si pár následujících rad.

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 25. 3. 2018


1. Začněte vyčištěním trávníku - je potřeba pohrabat listí, jehličí, šišky, větvičky a všemožné nečistoty, které nám tam napadaly přes zimu.

U nás najdete několik vhodných nářadí pro tento úkon.

 

2. Proveďte první sečení trávy - tráva ještě moc neroste, stačí posekat na vyšší výšku nebo jen zarovnat. Také tím posbíráte zbytky nečistot z trávníku.

Potřebujete novou sekačku na trávu?

 

3. Vertikutace neboli prořezání trávníku - nepodceňujte prořezání trávníku, jen tak docílíte hustého, svěžího a zdravého trávníku. Mech, odumřelá tráva či zbytky spadaného listí vás o krásný trávník připraví. Znečištění trávníku může být příčinou zplstění, které následně ztíží pronikání vody, vzduchu a živin do půdy a váš trávník tak budou pomalu zabíjet. Vertikutace by se měla provádět proto, aby se do trávníku dostal vzduch, živiny a závlaha. Důležité je, aby půda před vertikutací byla po nějaké období vystavena teplotám nad 8°C a byla alespoň trochu vyschlá. Na vertikutaci musí být teplejší půda a tráva již ideálně musí začínat růst. Při předčasné vertikutaci se trávník déle regeneruje a je déle ne moc pěkný. Správná hloubka řezu u pěstěného trávníku je zpravidla do 3 mm. Trávník doporučujeme prořezat jak v podélném, tak i v příčném směru. Vertikutaci je obecně lepší provádět vícekrát v rozmezí několika týdnů či měsíců jen do hloubky 3 mm než jen jednou a do větší hloubky. Po vertikutaci je třeba odstranit uvolněné části trávníku, z nichž se jinak stane travní plsť. Je potřeba vše důkladně posbírat sekačkou nebo pohrabat a posbírat. Pro správnou vertikutaci je potřeba mít vhodné vybavení. Na výběr máte několik typů vertikutačních pomocníků od motorových vertikutátorů pro větší plochy až po vertikutační hrábě vhodné pro malé trávníky.

 

4. Po vertikutaci trávník pohnojte k tomu určeným hnojivem s dlouhodobým účinkem a holá místa dosejte vhodným osením. U nás najdete širokou nabídku hnojiv na trávník. Hnojit doporučujeme pojízdným rozmetadlem nebo ručním aplikátorem. Jen tak docílíte rovnoměrného hnojení.

 

5. Poté celou plochu důkladně zalijte. Po vertikutaci a pohnojení trávníku je velmi důležité důkladně prolít trávník. Pravidelná závlaha trávníku neuškodí, ba naopak.

 

6. Po provedení vertikutace trávník vypadá, jako byste jej poničili, ale nemusíte se bát, správně provedená vertikutace přispěje k dobré kondici vašeho trávníku a po pár týdnech bude zase vypadat krásně.

 

7. Vertikutaci neprovádějte pouze na jaře, ale také na podzim a aplikujte podzimní hnojivo.

 

 

Několik dalších pojmů a dobrých rad pro váš trávník:

 

PROVZDUŠNĚNÍ - Setkat se můžete také s pojmem provzdušnění, k tomu dochází jak samotnou vertikutací, tak ho lze provádět samostatně. K tomu slouží provzdušňovače. Jde o podobná zařízení, jako jsou vertikutátory, jen namísto nožů na prořezání trávníku mají dráty, které se do trávníků zapichují a vytvářejí v něm drobné otvory, aby do něj mohly pronikat živiny a vzduch. Na trhu jsou také stroje, které mají výměnné válce sloužící buďto pro vertikutaci nebo provzdušnění.

 

Nejrozšířenější choroby trávníků:

Propadáte po zimě nebo i v létě panice? Máte najednou celý trávník flekatý, i když se o něj staráte?

 

  • Sněžná světlorůžová plísňovitost trav (Monographella nivalis) - Původní název: plíseň sněžná

Tráva odumírá na ploše kruhovitého, elipsovitého či nepravidelného tvaru. Jsou pokryty myceliem bělavé nebo narůžovělé barvy. Choroba se projevuje hlavně na jaře po roztání sněhu. Příčinou je především neodklizená organická hmota, sníh na nezamrzlé zemi, zhutnělý půdní povrch a nadbytek dusíku na podzim. Silnější výskyt je na zastíněných místech. Trávník má nahnědlou nebo hnědou barvu a velmi pomalu regeneruje.

Opatření: odumřelou hmotu opatrně vyhrabeme a přihnojíme ledkem vápenatým nebo ledkem amonným s vápencem. V případě silného napadení provedeme fungicidní ošetření.

Proti této plísni musíme začít bojovat už na podzim, protože jarní ošetření nemají až tak potřebný efekt. Velmi osvědčená je aplikace přípravku Ortiva v dávce 10 ml / 5 l vody. Tato dávka by vám měla vystačit na cca 100 m2 trávníku. Postřik provádíme v druhé polovině října až začátkem listopadu, ale teplota by neměla být nižší než 10°C, protože poté účinek přípravku klesá. Naopak v létě nedoporučujeme aplikovat postřik na přímém slunci a když jsou tropické teploty, snižuje se tím účinnost.

Sněžná plíseň

 

  • Červená nitkovitost trav (Laetisaria fuciformis)

Nejspíš Vás navštívila nejedlá houba Laetisaria Fuciformis neboli Kornatka travní.

Jedná se o poměrně novou chorobu, která se velmi rychle šíří. Dá se dobře rozpoznat. Vytváří nepravidelné světle hnědé až slámovitě zbarvené skvrny s bílými, ale častěji růžovými chomáčky. Při větším výskytu se může trávník zbarvit do růžova až červena. Napadá všechny travní druhy. Při vhodných podmínkách jdou vidět již v dubnu, hlavně ale na podzim nebo klidně i v prosinci. Období ale není pravidle, máme zkušenosti, že se objevuje i v srpnu. Její největší výskyt je v období teplých slunných dní na sušších místech, i když se často píše o místech stinných a vlhkých. Příčinou je nedostatečná výživa dusíkem, dlouhodobé zamokření a časté mlhy. Kornatka přežívá na listech a ve stařině (plsti). Přenáší se vodou, pohybem lidí a zvířat, sekačkou a jinou mechanizací. Ochranou proti této chorobě je opět pravidelná péče – kvalitní střih, pravidelné hnojení, pravidelné odstraňování plsti – vertikutace. Pokud toto vše děláte, přesto Vás Kornatka navštěvuje každý rok, můžete použít vhodný přípravek a uvidíte, že se Kornatka odstěhuje k sousedům. V případě silného napadení provedeme fungicidní ošetření.

Velmi osvědčená je aplikace přípravku Ortiva v dávce 10 ml / 5 l vody. Tato dávka by vám měla vystačit na cca 100 m2 trávníku. Postřik provádíme když se houba objeví, ale teplota by neměla být nižší než 10°C, protože poté účinek přípravku klesá. Naopak v létě nedoporučujeme aplikovat postřik na přímém slunci a když jsou tropické teploty, snižuje se tím účinnost.

Kornatka travní

 

 

 

Výpis se aktualizuje...