Facebook.com
Internetový obchod NEJCENY.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.Více o cookiesRozumím

EET v roce 2020

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 14. 2. 2020


EET 3. a 4. vlna v roce 2020
 
DLE AKTUALIZACE (z 4. 5. 2020) A V SOUVISLOSTI S KORONAVIROVOU KRIZÍ SE POSLEDNÍ VLNY EET ODKLÁDAJÍ až na 1. ledna 2021. Podnikatelé tak získají odklad celých 8 měsíců oproti původnímu termínu 1. 5. 2020. Aktuálně platí také POZASTAVENÍ povinnosti evidence tržeb pro poplatníky z dřívějších vln EET (1. a 2. vlny). Pozastavení znamená, že nyní nebudou muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude vymáhána. Bude pouze dobrovolná. I přes odložený termín poslední vlny EET je třeba se připravit, proto budeme i nadále průběžně aktualizovat následující informace, jak start EET zvládnout. V poslední vlně mají začít evidovat tržby i podnikatelé, na které se dosud tato povinnost nevztahovala, přestože přijímají hotovostní tržby.

Koho se tedy budou další vlny EET týkat?

Nově budou tržby evidovat například svobodná povolání, doprava, zemědělství, řemesla a výrobní činnosti. Konkrétně třeba advokáti, zemědělci, lesníci, zedníci, instalatéři, ale i taxikáři a poskytovatelé zdravotní péče. Přesný výčet naleznete ZDE.

Koho se naopak i nadále EET týkat nebude?

Existují výjimky, kteří i nadále nemusí tržby evidovat. Například provozovatelé sociálních služeb, provozovatelé toalet, obce, banky, školy a další instituce. EET se také nevztahuje na některé pronájmy. Přesný výčet naleznete ZDE.

Jaké jsou nové možnosti v evidenci tržeb?

Malí podnikatelé mohou nově zažádat o evidenci tržeb ve zvláštním režimu (tzv. off-line EET či papírová EET). Nemusí mít pokladnu s připojením na internet, ale zákazníkům ručně vypisují účtenky, které si vyzvednou na finanční správě.

O zařazení do toho režimu mohou požádat podnikatelé, kteří:

 • jsou fyzickými osobami,
 • nejsou plátci DPH,
 • nemají více než 2 zaměstnance,
 • tržby z evidovaných plateb (hotovost, stravenky) za 4 předcházející čtvrtletí nepřesahují 600 tisíc korun,
 • očekávané tržby z evidovaných plateb za následujících 12 měsíců nepřesáhnou 600 tisíc korun.

Živnostníci mohou využít tento zvláštní režim od 1. května 2020, ale pro jeho administrativní náročnost o něj zatím není moc zájem. Vše se musí vypisovat ručně, každé čtvrtletí je pak nutné podávat takzvané oznámení o tržbách evidovaných ve zvláštním režimu. Do něj se vyplňují údaje o každé tržbě. Čas, takto strávený vypisováním, se může rychle stát mnohem dražší investicí než například jednorázový nákup EET pokladny v běžném režimu evidence.

Na jaké kompenzace nákladů je letos nárok?

Podnikající fyzické osoby si mohou uplatnit jednorázovou slevu na dani až do výše 5 000 Kč na pořízení pokladního zařízení. Další pomocí je nižší DPH u řady výrobků a služeb podnikatelů, nově spadající pod EET.

Sazba daně z přidané hodnoty (DPH) se sníží na 10 % například u točeného piva, vodného a stočného, či u e-knih. Nižší sazbu DPH budou odvádět také poskytovatelé domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany, či kadeřníci a holičky.

Kompletní výčet produktů a služeb se sníženou sazbou DPH naleznete ZDE.

EET pro vás

 

JAK SE PŘIPRAVIT NA EET?

Nedoporučujeme nechávat vše na poslední chvíli, již teď se můžete v klidu na EET připravit:

 • zjistit si, zda vznikne povinnost evidovat tržby
 • Zažádat o autentizační údaje k evidenci tržeb (majitelé datové schránky to mohou udělat elektronicky, ostatní podnikatelé musí osobně na finanční úřad)
 • Zaevidovat se na portálu EET - zaregistrujete si provozovny a vygenerujete si EET certifikát, na základě kterého je finanční úřad schopen Vaše tržby identifikovat.
 • Včas si zajistit zařízení, které dokáže přes internet odeslat údaje o evidované tržbě datovou zprávou a vydat účtenku. Jak vybrat to správné zařízení právě pro Vás>>
 • Dalším krokem je výběr seriózního dodavatele zařízení, schopného a ochotného poskytovat servis a technickou podporu svým zákazníkům (podobně jako my). To je nesmírně důležité, protože v případě poruchy a následné neevidence tržeb se vystavujete sankcím od orgánu Finanční správy!

EET pro vás

 

JAK VYBRAT IDEÁLNÍ EET POKLADNU A ZBYTEČNĚ PŘI TOM NEPŘEPLATIT?

Abyste nepřipláceli zbytečně za paušály a funkce, které nevyužijete, odpovězte si nejdříve na několik otázek:

Dávám přednost jednorázové investici, paušálním platbám nebo pronájmu?

Většina podnikatelů preferuje jednorázovou investici: za několik tisíc si pořídí EET pokladnu a pak už nic neplatí. Software bývá bezplatný nebo lze stáhnout některou z EET aplikací zdarma. Při nákupu pokladního zařízení s paušální platbou nebo dokonce zařízení v pronájmu se nevyhnete stálým platbám - každý měsíc, každý rok. Evidence tržeb se pak výrazně prodraží. Při jednorázové investici s bezplatnou aplikací mohou mít někteří podnikatelé obavy z toho, zda budou aktualizace bezplatných aplikací dostupné i v budoucích letech. Proto je dobré vybírat takové, u kterých toto riziko nehrozí - například v naší nabídce jsou pouze ověření výrobci s dlouholetými zkušenostmi z oboru a skvělými referencemi.

Chci přijímat také platby kartou?

Mnoho modelů pokladních zařízení dokáže nejen zasílat tržby k evidenci, ale zároveň mohou fungovat i jako platební terminál. Chcete-li toho využít pro obohacení Vašich platebních metod a vyjít tak vstříc zákazníkům, je dobré vybírat mezi těmito zařízeními "2v1". Potěší i to, že jde většinou o přenosná zařízení, které můžete mít kdykoli při ruce.

Jakou potřebuji výdrž baterie?

Záleží na tom, zda s pokladnou plánujete prodávat například na trzích nebo jezdit přímo za zákazníky. Pokud ano, bude pro Vás stěžejní, aby baterie vydržela po celý prodejní den a vyplatí se Vám investovat do EET pokladny s opravdu dlouhou výdrží baterie. V případě, že máte během dne možnost zařízení kdykoli dobít, není výdrž baterie tolik důležitá - moderní pokladny mají dnes už standardně kvalitní baterie s poměrně velkou kapacitou. Pokud navíc vlastníte dobíjecí stanici, zařízení je průběžně dobíjeno při každém odložení na stanici. Pohodlně, bez nutnosti připojovat kabel. Stačí Vám tedy vybrat z EET pokladen s běžnou kapacitou baterie.

Jaký typ internetového připojení potřebuji?

Pokud evidujete v běžném, nikoli zjednodušeném režimu, musíte mít EET pokladnu s připojením na internet. Na výběr máte z několika variant. Ujistěte se, že zvolená kasa nabízí typ připojení, který potřebujete.

 • Wi-Fi - bezdrátové připojení, prostorově omezené, vhodné využít v prodejnách s vlastní Wi-Fi sítí. Nedoporučujeme využívat veřejně dostupné Wi-Fi sítě.
 • Mobilní internet - bezdrátové připojení, oproti Wi-Fi není prostorově omezené, lze zachytit téměř všude. Vhodné využít při prodeji v terénu či na trzích. Stačí do pokladního zařízení vložit SIM kartu s předplaceným datovým balíčkem.
 • LAN - označuje kabelové připojení k internetu. Výhodou je větší stabilita připojení než přes Wi-Fi. Nevýhodou je, že pokladnu nemůžete přenášet mimo dosah kabelu.

Jaký je můj rozpočet?

Ujasněte si, kolik chcete do nového zařízení ideálně investovat.

Jestliže plánujete uvolnit jen 3 tisíce Kč, budete si muset vystačit s vaším stávajícím mobilem, tabletem nebo počítačem a některou z bezplatných aplikací. Zakoupit ale musíte alespoň bezdrátovou tiskárnu pro tisk účtenek, jejíž cena se pohybuje okolo 2,5-3tisíc.

Pokud investujete jen o trochu více - do 5 tisíc Kč, je možné zakoupit některou levnějších EET pokladen, která už však bývá velmi dobře vybavená vším, co k pohodlné evidenci tržeb potřebujete. V této cenové hladině u nás  naleznete skvělé pokladny nejen s vestavěnou tiskárnou účtenek, ale i s platebním terminálem a čtečkou kódů. Pomůže Vám tak nejen s rychlou identifikací prodaného zboží (dle EANu nebo QR kódu), ale umožní i zákazníkům moderní platby kartou. Plus další evidenční funkce, usnadňující Vaše podnikání.

Jestliže máte kolem 7–12 tisíc Kč, budete moci vybírat mezi osvědčenými tlačítkovými a dotykovými pokladnami s rozvinutými funkcemi a možnostmi pro náročnější provozy. Rozpočítávání účtenek na více zákazníků, evidence podúčtů, sdílení parkovaných účtů apod.

Jestliže disponujete částkou do 30 tisíc Kč, máte na robustní pokladní sestavu (dotyková pokladna, software, pokladní zásuvka a další příslušenství) pro vysokokapacitní provozy s individualizovanými funkcemi potřebnými právě pro Váš provoz.

POZOR: Při výběru myslete na to, že pokladna je klíčový nástroj vašeho byznysu, na kterém se nevyplatí šetřit za každou cenu. Pokud si koupíte nejlevnější řešení, které je ale vzhledem k velikosti vašeho podnikání nevhodné, budete se každý den trápit.  

K VÝBĚRU POKLADNÍCH ZAŘÍZENÍ >

 

Z NABÍDKY VYBÍRÁME

EET pokladna 3v1 FiskalPRO N3

FiskalPRO N3

Přenosná pokladna, tiskárna, platební terminál a čtečka kódů v jednom, bez paušálů a závazků. S možností internetu zdarma. Aktuální cena: 3 990 Kč bez DPH, 4 828 Kč vč. DPH (k 9.3.2020). Cenová kategorie Do 5 000 Kč.

FiskalPRO A8

FiskalPRO A8

Přenosná pokladna, tiskárna, platební terminál a čtečka kódů, včetně GASTRO funkcí (rozdělení na podúčty, rozúčtování položek dokladu, sdílení parkovaných účtů...). Bez paušálů a závazků, s možností internetu zdarma. Aktuální cena: 6 990 Kč bez DPH, 8 458 vč. DPH (k 9.3.2020)

Profi Účtenka ZDARMA

S touto oblíbenou aplikací se setkáte v některých EET pokladnách, kde je předinstalovaná nebo si ji můžete stáhnout přes Obchod Play nebo Google Play,  pokud plánujete evidovat tržby jen s pomocí svého chytrého mobilu a bezdrátové tiskárny účtenek. Profi Účtenka umožnuje velmi jednoduše vystavit pokladní doklad a odeslat informaci do EET. Profi Účtenka má neomezený počet položek a skupin zboží. Podporuje finanční i položkový prodej, umožňuje zadávat slevy, cizí měny a je možné tisknout denní přehled prodeje. Profi Účtenka podporuje několik jazykových mutací (CZ, SK, EN, DE, RU, VI).

 

STÁLE VÁHÁTE KTERÉ ZAŘÍZENÍ ZVOLIT?

Kontaktujte našeho poradce, který Vám s výběrem zařízení pomůže:

David Peterek

 

Spinner Výpis se aktualizuje...