Internetový obchod NEJCENY.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.Více o cookiesRozumím

Jak vybrat powerbanku

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 3. 6. 2018


Power Bank (můžete přeložit jako energetická banka) je mobilní baterie, která funguje stejně jako nabíječka. Výhodou je mobilita, nemusíte hledat zásuvku na cestách. Powerbanku si nabijete vždy před cestou a podle kapacity, kterou externí baterie má, vám zajistí i několikanásobné nabití vašeho zařízení. Nechcete-li na dlouhých trasách řešit neustálé shánění elektrické energie, pořiďte si powerbanku vhodnou právě pro vaše mobilní zařízení. 

Podle čeho vybrat powebanku

 1. Nejdříve je důležité si ujasnit, pro jaké zařízení bude powerbanka sloužit. Zda pro mobilní telefon či tablet. Tablety mají větší kapacitu baterie, proto je pak potřeba vybírat powerbanky s vyšší kapacitou mAh. 
 2. Od použití pro tablet či telefon se odvíjí další velice důležitý parametr a to je výstupní proud. Některé levné powerbanky mají výstupní proud 1A, což je dostačující pro telefony střední a nižší třídy. Ovšem tablety umí přijímat 2A a díky tomu se rychleji nabíjí. S proudem 1A by nabití tabletu trvalo cca 2x déle. Proto doporučujeme vybírat powerbanky s výstupním proudem 2A. Některé mají více výstupních konektorů a umí zároveň 1A i 2A.
 3. Dávejte si pozor nejen na výstupní proud, ale i na vstupní proud. Přeci i powerbanku musíte dobít po vybití. Levnější modely mají vstupní proud 1A. Doporučujeme vybírat modely s vstupním proudem 2A, aby se rychleji nabily.
 4. Je dobré si detailně přečíst popis powerbanky, jaké má další funkce. Například ochrany proti přepění, přehřátí, atd.

Je dobré si zároveň pro powerbanku pořídit kvalitní nabíječku, která umí nabíjet s výstupním proudem 2A. Starší USB nabíječky zpravidla nabíjí s výstupním proudem 550mAh až 1A.

Kapacita powerbanky

Ta bývá typicky udávána v mAh, což odpovídá měrné jednotce, která se používá i pro baterie v telefonu. Správně by se měla kapacita uvádět v Wh (Watt hodina), kdy se zohledňuje napětí v baterii. To výrobci neuvádějí, předpoklad je, že u většiny je nižší, než 5V, které vyžadují mobily a tablety. Protože při nabíjení dochází ke změně napětí, v důsledku se část kapacity ztratí a proto nelze tvrdit, že 3000 mAh v powerbank nabije do plné kapacity baterii v mobilu o velikosti 3000 mAh. Kapacita powerbanky udává kapacitu vnitřního akumulátorupři napětí 3,7V. Málokdo to asi ví, ale je potřeba si uvědomit, že při nabíjení vznikají ztráty ovlivňující celkovou reálnou kapacitu (převod z 3,7V na výstupní napětí powerbanky 5V – standart pro USB). Z toho důvodu je reálná kapacita powerbanek nižší cca o 30%. Týká se to bez rozdílu naprosto všech powerbanek.

Při volbě konkrétního modelu byste měli vědět, jakou kapacitu baterie má vaše mobilní zařízení. Podle toho určíte kapacitu powerbanky a zjistíte, kolikrát telefon nabijete, popřípadě do jaké míry. Setkat se samozřejmě můžete s odlišnými kapacitami.

 • Powerbanky s kapacitou 2 000 až 5 000 mAh – Ideální volba pro občasné cestování.

 • Powerbanky s kapacitou 5 000 až 10 000 mAh – Energie potřebná pro delší pobyt v přírodě.

 • Powerbanky s kapacitou 10 000 až 15 000 mAh – Vícenásobné nabití mobilních telefonů i tabletů.

 • Powerbanky s kapacitou nad 15 000 mAh – Dokáží dodat energii notebookům.

Příklad výpočtu skutečné kapacity powerbanky

Jako příklad uvedeme fiktivní baterii, která má kapacitu 10 000 mAh (jak už víme, tato hodnota je uvedena při 3,7 V). Převod na skutečnou kapacitu provedeme následovně:

10 000 mAh (10 Ah) x 3,7 V = 37 Wh / 5 V = 7 400 mAh (7,4 Ah)

Z výpočtu vyplývá, že skutečná kapacita baterie, která je pro nás důležitá, je 7 400 mAh. K tomu musíme připočítat ještě ztráty cca 20 % (kvalitní baterie mají ztrátu pouze 10 %) a výsledek je následující:

7 400 mAh * 0,8 = 5 920 mAh

Pokud váš telefon má baterii o kapacitě 2 000 mAh a vy jste si mysleli, že si telefon nabijete 5x (5*2 000 = 10 000 mAh), tak jste byli na omylu. Ve skutečnosti si telefon nabijete cca 3x (2,96*2 000 = 5 920 mAh) a s odřenýma ušima. 

Rychlost nabíjení

Zde platí, že čím vyšší číslo v A (Ampérech), tím rychlejší nabíjení. Powerbanky s novou technologií nabíjení Rapid Charge umožňují rychlé dobití Vašeho zařízení díky vysokému výstupnímu výkonu/proudu min. 10W (5V/2A). S Rapid Charge je Vaše zařízení vždy nabito rychleji, než-li s použitím běžných powerbanek a nabíječek. Levnější powerbanky nabízí výstup na nabíjení 1 A. Ty lepší zvládají 2 A a nabíjí vám tak telefon téměř 2x rychleji. Nejmodernější powerbanky už nabízí i rychlejší nabíjení s proudem vyšším než 2 A, ale to zpravidla vyžaduje vlastnit i telefon, který tuto funkci podporuje.

Vstupy a výstupy

Powerbanky mohou samozřejmě disponovat několika konektory. Základem všeho je určitě vstup. Tím je nejčastěji micro-USB port totožný, jako u kdejaké nabíječky mobilního telefonu. Skrze něj powerbanku nabíjíte.

Výstupy jsou řešeny prostřednictvím klasických USB konektorů. V závislosti na tom, jak velkou energetickou banku pořizujete nebo kolik zařízení najednou chcete nabíjet, volíte výsledný počet portů. Těch může být více. Pokud vybíráte powerbanku sloužící k nabíjení notebooku, musí být vybavena příslušným výstupem pro notebookový nabíjecí kabel. Takové zařízení má podstatně větší rozměry a hmotnost.

Příslušenství a funkční prvky

Díky rozmanitosti produktových nabídek máte možnost poměrně širokého výběru powerbank. V rámci odlišných modelů a cenových kategorií se lze setkat s nejrůznějšími vymoženostmi, doplňky a nadstandardními funkcemi. Abyste se v jejich výčtu lépe vyznali, přinášíme vám stručný souhrn.

 • LED diody – Nenápadné, avšak dostatečně viditelné indikátory, s pomocí kterých jste obeznámeni o stavu powerbanky. Prostřednictvím nich zjistíte, zda se nabíjí, z jaké míry jsou vybité, apod.
 • Displej – Dražší a propracovanější modely mohou disponovat displejem. Ten vás informuje o tom samém jako diody, jen v lepší podobě. Zjistíte například zbývající kapacitu powerbanky, hodnoty napětí, apod.
 • Podpora rychlonabíjení – Powerbanky dokáží nabít mobilní telefon podstatně rychleji než je obvyklé. Opět je vyžadována podpora u obou zařízení.
 • Svítilna – Některé powerbanky disponují LED osvětlením, které lze využít jako svítilnu v noci.
 • Zabudované kabely – Powerbanky vybavené zabudovanými kabely. Ty jsou praktické z toho důvodu, že sebou nemusíte nosit nabíjecí kabely navíc, popřípadě na ně nemusíte myslet.
 • Solární panelSolární power banky jsou skvělou volbou pro cestovatele i na letní dovolenou. Během horské túry si slunečním svitem nabijete power banku a ta vám pak dobije telefon.
 
 
Výpis se aktualizuje...