Internetový obchod NEJCENY.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.Více o cookiesRozumím

Potvrzujeme, že e-shop je v plném provozu, prodejna s mírně změněnou otevírací dobou také. Více informací o možném zpoždění zásilek a zavedení mimořádných opatření naleznete zde.

Konec DVB-T se blíží. Jste připraveni?

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 13. 1. 2020


Konec stávajícího formátu DVB-T se již nezadržitelně blíží.

HARMONOGRAM vypnutí >>

Celá Česká republika je již pokryta moderním standardem pro pozemní televizní vysílání DVB-T2. Postupně je v jednotlivých krajích vypínán formát DVB-T: v listopadu to odstartovala Praha, kde došlo 27. listopadu 2019 k vypnutí vysílačů Žižkov a Cukrák pro Multiplex 1, tedy pro vysílání České televize. Na konci roku 2019 ukončily vysílání i některé regionální televize. Do poloviny roku 2020 budou postupně vypnuty všechny vysílače po celé republice.

Týká se tato změna i mne?

Ano, pokud přijímáte televizní signál pomocí antény. Změna se naopak netýká těch diváků, kteří přijímají satelitní či kabelové vysílání, nebo využívají IPTV - konkrétní poskytovatel vyřeší případné problémy za vás.

Co pro nový standard DVB-T2 potřebuji?

Pro příjem signálu DVB-T2 (pomocí antény) je nutné mít odpovídající zařízení, tedy televizor nebo set-top-box, který příjem tohoto signálu umožní. Jaké přístroje těmto požadavkům odpovídají, můžete najít na stránkách Českých radiokomunikací - http://www.dvbt2overeno.cz/.

Problém můžete mít překvapivě i s chytrou televizí, která DVB-T2 sice podporuje, ale s jiným kódováním než H.265 (HEVC). Najdete-li však v manuálu nebo na své televizi štítek s označením DVB-T2/HEVC - můžete být úplně klidní. Vysílání v novém standardu budete přijímat. V opačném případě postačí dokoupit set-top-box.

Proč k této změně vůbec dochází?

Vysílací spektrum je omezeno, a pokud se do něj mají vejít všechny služby od všech poskytovatelů, je nutno tímto způsobem uvolnit prostor pro mobilní sítě 5. generace. S tím souvisí i koordinovaný přechod na standard DVB-T2, ke kterému došlo z rozhodnutí vlády a na základě mezinárodních dohod.

Jaké výhody přechod na DVB-T2 přinese?

  • Realističtější přechody mezi barvami
  • Až 5× podrobnější vizuální informace
  • Lépe zabezpečený přenos TV signálu
  • Kapacita pro duální zvukové vysílání
  • Prostorový zvuk

Harmonogram přechodu na DVB-T2

Přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání – DVB-T2 se řídí přesným časovým harmonogramem, který byl schválený v roce 2018 v rámci Technického plánu přechodu. Přechod na DVB-T2 se uskuteční v období listopad 2019 - červen 2020. Přesné termíny pro jednotlivé kraje najdete zde:

https://www.dvbt2overeno.cz/harmonogram

Nebuďte náhlou změnou zaskočeni a pořiďte si odpovídající set-top box včas. Naši nabídku najdete ZDE.

 

Výpis se aktualizuje...