Facebook.com
Internetový obchod NEJCENY.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.Více o cookiesRozumím

Přechod na DVB-T2 se opět rozjíždí

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 12. 6. 2020


harmonogram vypnutí

zjistit termín vypnutí DVB-T v mém kraji >>

Přechod na moderní standard pro pozemní televizní vysílání DVB-T2, který v polovině března přerušilo šíření nového typu koronaviru, se opět rozjíždí. Oblasti, u kterých bylo vypnutí stávajícího systému DVB-T pozastaveno, se dočkají v měsících červnu až říjnu.

Týká se tato změna i mne?

Ano, pokud přijímáte televizní signál pomocí antény. Změna se naopak netýká těch diváků, kteří přijímají satelitní či kabelové vysílání, nebo využívají IPTV - konkrétní poskytovatel vyřeší případné problémy za vás.

Co pro nový standard DVB-T2 potřebuji?

Pro příjem signálu DVB-T2 (pomocí antény) je nutné mít odpovídající zařízení, tedy televizor nebo set-top-box, který příjem tohoto signálu umožní. Jaké přístroje těmto požadavkům odpovídají, můžete najít na stránkách Českých radiokomunikací - http://www.dvbt2overeno.cz/.

Problém můžete mít překvapivě i s chytrou televizí, která DVB-T2 sice podporuje, ale s jiným kódováním než H.265 (HEVC). Najdete-li však v manuálu nebo na své televizi štítek s označením DVB-T2/HEVC - můžete být úplně klidní. Vysílání v novém standardu budete přijímat. V opačném případě postačí dokoupit set-top-box.

Proč k této změně vůbec dochází?

Vysílací spektrum je omezeno, a pokud se do něj mají vejít všechny služby od všech poskytovatelů, je nutno tímto způsobem uvolnit prostor pro mobilní sítě 5. generace. S tím souvisí i koordinovaný přechod na standard DVB-T2, ke kterému došlo z rozhodnutí vlády a na základě mezinárodních dohod.

Jaké výhody přechod na DVB-T2 přinese?

  • Realističtější přechody mezi barvami
  • Až 5× podrobnější vizuální informace
  • Lépe zabezpečený přenos TV signálu
  • Kapacita pro duální zvukové vysílání
  • Prostorový zvuk

Harmonogram přechodu na DVB-T2

Přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání – DVB-T2 se řídí přesným časovým harmonogramem, který byl schválený v roce 2018 v rámci Technického plánu přechodu. Přechod na DVB-T2 se uskuteční v období listopad 2019 - říjen 2020. Přesné termíny pro jednotlivé kraje najdete zde:

https://www.dvbt2overeno.cz/harmonogram

Nebuďte náhlou změnou zaskočeni a pořiďte si odpovídající set-top box včas. Naši nabídku najdete ZDE.

 

Spinner Výpis se aktualizuje...