Proč se vyplatí přitápět olejovými radiátory?

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 7. 10. 2022


Letos více než kdy jindy řešíme alternativní možnosti přitopení v místnostech, kde nejvíce pobýváme. Jde o způsob, jak ušetřit, protože nechceme přitápět v celém bytě, ale třeba jen v jedné místnosti.  Stále více sílí obliba elektrických olejových radiátorů, které díky svým výhřevným vlastnostem a bezproblémovému provozu představují jeden z nejvyhledávanějších způsobů občasného vytápění místností.

elektrický olejový radiátor - topidlo

Olejové radiátory bývají obvykle o něco dražší než klasické přímotopy, ale nad pořizovací cenou převažuje jejich výrazný klad: celoživotně nízký náklad na provoz. Tyto radiátory využívají tepelnou setrvačnost oleje - ohřívají okolní vzduch i desítky minut po vypnutí z elektrické sítě a navíc jsou do 10 minut znovu zahřáté na provozní teplotu. Olej se nemusí měnit, čistit ani průběžně dolévat.elektrický olejový radiátor - topidlo

Jak fungují olejové radiátory

Elektrický olejový radiátor se skládá z ocelových žeber, obsahujících olej. Po zapnutí radiátoru do elektrické sítě se olej začne díky topné spirále ohřívat a následně i ohřívá i vzduch okolo radiátoru.

Jaké jsou výhody olejových radiátorů

Mít v radiátoru olej místo běžné vody má své výhody: Využívá vlastnosti oleje - což je dlouhá tepelná setrvačnost i po vypnutí přístroje a rychlé zahřátí na provozní teplotu. Nemusíte tak mít pořád radiátor zapnutý, přesto hřeje. Výsledkem jsou nízké náklady na provoz. Navíc mají dlouhou životnost a nevyžadují prakticky žádnou údržbu. Stačí jednou za čas z radiátoru utřít prach. Olejové radiátory jsou také velmi šetrné k ovzduší uvnitř vytápěné místnosti. Narozdíl od některých elektrických radiátorů a přímotopů nevíří prach a nevysušují vzduch. Díky tomu jsou vhodné i pro alergiky, astmatiky a obecně pro lidi s dýchacími obtížemi.

Jak vybrat olejový radiátor

Na trhu se lze setkat s různými druhy olejových radiátorů v mnoha různých velikostech a s různým počtem teplotních článků. U většiny modelů je konstrukce radiátoru opatřena kolečky z důvodů snadného přemísťování. Vyrábí se ale i radiátory uzpůsobené pro připevnění na stěnu.

Jedním z nejdůležitějších faktorů, který je třeba při výběru vhodného olejového radiátoru zohlednit, je velikost místnosti, respektive její objem vzduchu v m³ . Například pro vytápění místnosti s objemem vzduchu do 25 m³ je dobré použít radiátor s výkonem 1 000 W. V místnostech s objemem vzduchu do 40 m³ je vhodné použít radiátor s výkonem 1 500 W. Tyto parametry splňuje například olejový radiátor Sencor SOH 6111BK, který je vybavený 11 topnými články, má funkci proti zamrznutí a konstrukce je z důvodů větší mobility vybavena bytelnými kolečky. Pro velké místnosti s objemem vzduchu do 60 m³ jsou ideální radiátory s výkonem 2 500 W.

Příslušenství olejových radiátorů

K základnímu vybavení olejových radiátorů patří obvykle termostat, který kontroluje teplotu v okolí a v případě, že klesne pod nastavenou hodnotu, radiátor začne automaticky místnost vyhřívat. K regulaci výkonu obvykle slouží otočné kolečko, kterým lze snadno a pohodlně měnit teplotu. Součástí olejového radiátoru bývá také časovač, který umožňuje nastavit automatické zapnutí radiátoru v určitý čas. Existují také olejové radiátory s možností nastavit několik intervalů najednou, například pro ranní a večerní provoz. Některé moderní typy olejových radiátorů je možné řídit pomocí dálkového ovládání. Naprostá většina dostupných modelů je také vybavena bezpečnostní pojistkou, která stroj například při dosažení příliš vysoké teploty automaticky vypne.

Naši nabídku olejový radiátorů naleznete ZDE.

Spinner Výpis se aktualizuje...