Samozavlažovací květináče pro pěstitelský úspěch bez námahy!

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 17. 3. 2022


Úvod do samozavlažování

Ani kapka nazmar – střežíme vodu, jak jen to jde! Systém samozavlažování pro truhlíky a květináče proto neustále zdokonalujeme. Co může za váš úspěch ve světě zahradničení? Dostatečně prostorné zásobníky na vodu i na zeminu, maximální  provzdušnění a perfektně fungující vzlínací knoty. Že s vámi budou naše truhlíky a květináče vzkvétat skutečně dlouho, prozradí kvalitní provedení, odolný materiál a nadčasový design. 

 

 
    Jak funguje samozavlažování /1/
 
   

Jak funguje samozavlažování

   

Samozavlažování v nádobách z Plastie funguje jako propracovaná, ucelená skládačka. Každý jednotlivý dílek v ní má svou specifickou funkci, kterou může plnit pouze za přítomnosti všech ostatních. Nyní si odtajníme, o jaké dílky se jedná a jak dohromady fungují.

Hlavními dílky samozavlažovacích nádob jsou:

1. Samozavlažovací vložka, která obsahuje otvory a vzlínací dutiny, díky nimž kořeny pohodlně prorůstají a závlaha k rostlině proudí tak akorát.
2. Zásobník vody, který funguje zároveň jako obal nádoby s dostatečným prostorem na vodu.
3. Vzlínací knoty, což jsou textilní pruhy z polypropylenu, díky nimž se voda dostává ke kořenovému systému v substrátu.
4. Zalévací šachta
5. Vzduchová mezera
6. Hladinoměr
7. Přepadový otvor
8. Svorka

Nádoba

Samozavlažovací nádoba je rozdělena na zásobník vody, který je zároveň obalem, a samozavlažovací vložku – vnitřní část, do které se dává substrát a sází rostliny. Ideální poměr substrátu a vody v nádobě je 2 : 1 

Náš tip!
Zvolený poměr 2 : 1 je prověřený opakovanými testy a konzultacemi s ostřílenými pěstiteli a zahradníky. Třeba truhlík Berberis 60 cm má kapacitu 11 l pro substrát a 4 l pro vodu. 

Co by se stalo, kdybychom měli místa pro vodu 

málo: Samozavlažovací truhlík by se proměnil v klasickou nádobu s podmiskou. 

moc: Vznikly by nepříznivé podmínky pro život rostliny v podobě nedostatku živin a prostoru pro růst. 

Slunce rostliny milují, až na jejich kořeny. S tím si ovšem hravě poradí dvojité stěny samozavlažovacích nádob.  Snadnější manipulaci při sázení a péči o nádobu zase poskytuje samostatná samozavlažovací vložka.

Knoty a vzlínací dutiny

Rostlina získává vodu přes:

a) Substrát – voda do něj vzlíná pomocí knotů.

b) Otvory a dutiny v samozavlažovací vložce – kořenový systém těmito otvory postupně prorůstá do zásobníku s vodou.

Náš tip!

Na knoty si při osazování dávejte pozor. Pokud na ně zapomenete nebo je umístíte nesprávně, samozavlažování nebude fungovat na 100 %.

Přepadový otvor a vzduchová mezera

c) Přepadový otvor: Ujímá se velení, když je vody více než dost – aby měla kam odtéct! Zachrání vás při vytrvalém dešti i nechtěném přelití.

d) Vzduchová mezera: Schovává se mezi spodní hranou samozavlažovací vložky a maximální hladinou vody v zásobníku. Zajišťuje volnou cirkulaci vzduchu a tím minimalizuje zahnívání kořenového systému.

Proč jít do samozavlažování

Pro koho

 • Z našich květináčů rozhodně nikdo nevykvete! Hodí se zejména pro:
 • Pěstitelské nováčky a lidi, kterým umře i kaktus.
 • Víkenďáky – celý víkend mimo domov lidem prospívá, kytkám obyčejně už méně.
 • Balkony grilované sluncem.
 • Ty, které posilování s konví neoslovilo.
 • Hlavy, ze kterých se povinnosti vypařují za každého počasí.
 • Ty, kdo nemají čas, ale chtějí pěstovat.
 • Kutily, kteří si potrpí na funkčnost, smysl pro detail a nejnovější vychytávky.
 • Ty, kdo chtějí pro své kytky a další zelené mazlíčky to nejlepší.

Týká se to i vás? Máme pro vás řešení. S našimi samozavlažovacími květináči budete zrelaxovaní jak vy, tak vaše květiny. I ony totiž mohou podle vědců zažívat stres!

Představte si, že vás někdo špatně živí nebo vás proti vaší vůli  odstěhuje. Stejně jako vám, ani květinám se špatné zalévání nebo přemisťování nelíbí. Důsledkem jsou květiny, co smutní a chřadnou.

Pro jaké prostředí

Normální květináč by na některých místech neobstál? Kořeny by nerozdýchaly horečku parapetní noci? Pro náš samozavlažovák je to hračka!

Dařit se mu bude:

 • na balkoně
 • na terase
 • na okenním parapetu
 • na schodech u vchodu do domu
 • v interiéru s podlahovým vytápěním
 • na všech ostatních místech, kde rostliny nemůžete nebo nechcete zasadit přímo do země

Samozavlažovací truhlíky a nádoby jsou vhodné pro pěstování:

 • letniček
 • trvalek
 • menších jehličnanů a dalších dřevin
 • drobného ovoce
 • zeleniny
 • pokojovek
 • hub

Velkoobjemové truhlíky Berberis poskytnou dostatek vláhy:

 • zelenině náročné na zálivku – rajčatům,
 • okurkám, paprice
 • bobulovinám – borůvkám, maliníku, rybízu

Pozor! Suchomilným a sukulentním rostlinám ale nesvědčí, ty raději vynechte.

Výhody samozavlažování

Rovnoměrná zálivka

Substrát vlhký tak akorát? V případě běžného zalévání je to takřka nemožné. Nekonečné motání mezi vysušením a promáčením je nyní minulostí. Systém vzlínání v samozavlažovací nádobě zajistí vlhkost zeminy přesně takovou, jakou její  byvatelky potřebují.

Dokonalé využití vody

Samostatná vložka Berberisu umožňuje uzavření prostoru mezi nádobou a vložkou, což je výhodné při využívání a šetření vody ze zálivky. Při působení různých teplot z venkovního prostředí na nádobu dochází mezi obalem a samozavlažovací  ložkou k opakovanému odparu a kondenzaci vody, ta stéká zpět do zásobníku a rostliny ji mohou opět využít. Systém otvorů a dutin podporuje růst hlubokého kořenového systému, kterým rostlina dosáhne až na dno zásobníku. 

Omezení výkyvu teplot

Dvojité stěny nádoby působí jako přirozený izolant a rostliny jsou v prostředí bez velkých výkyvů teplot. Zároveň mezi vložkou a obalem vzniká mikroklima, které simuluje skleníkový efekt, díky němuž rostliny rostou jako z vody. 

Dva v jednom

Celou osázenou vložku lze kdykoliv vyjmout z obalu a zkontrolovat kořenový systém. Odlehčený materiál  a stohovatelnost oceníte při manipulaci, čištění a zimování nádob.

Svoboda na dosah

Prodloužený víkend nebo několikadenní pracovní cesta? Se samozavlažovacími nádobami to vaše rostliny zvládnou! Jak často v případě samozavlažovacích truhlíků dolévat vodu? Jasné pravidlo neexistuje. Záleží na počasí, na orientaci ke světovým stranám, typu a velikosti rostlin a dalších faktorech. V běžných podmínkách se může prodloužit na 2 až 3 týdny. 

Přesazování odloženo

Při zalévání shora se živiny ze substrátu vymývají. Při samozavlažování voda k rostlině putuje vždy zespodu, zásoba živin se v zemině drží déle a není nutné zeminu tak často měnit. Navíc pokud se živiny vyplaví, zůstávají v zásobníku a vzlínáním se s rostlinami opět setkají. Časem se může stát, že prostor truhlíku začne být rostlinám těsný. Rozpínání omezuje pevná svorka.

Déšť nevadí

Rostlinám dlouhé stání ve vodě neprospívá. Všechny venkovní samozavlažovací nádoby z Plastie mají šikovně umístěný přepadový otvor. Přebytečná voda po velkém lijáku bez následků odteče a vy se nemusíte o nic starat.

Hlídač hladiny

Hladinoměr je malý, ale důležitý pomocník. Zkrátka kouknete a vidíte, kdy je správný čas na další zálivku. Samozavlažování ale neznamená plnit zásobník stále na maximum. Většina rostlin potřebuje, aby substrát mezi jednotlivými zálivkami  roschnul. Vodu je tedy vhodné doplňovat, až když se ryska hladinoměru dostane na minimum.

Jak sestavit a osázet samozavlažovací truhlík

Sestavení nádoby je hračka a zvládne ho kdokoliv. Popsaný postup je univerzální, obsahuje kroky pro sestavení základních dílů, které najdete v každém balení samozavlažovací nádoby.

 • Nejdříve protáhněte textilní vzlínací knoty dnem vyjímatelné samozavlažovací vložky.
 • Vložku naplňte substrátem do 2/3 nádoby, substrát upěchujte i do dutin vložky. Nejlepší je mírně vylehčený vzdušný substrát, doma vyrobený (kompost, zemina a písek).
 • Sazenice vyjměte z květináče bez porušení hlavního kořene. Hustě prokořeněný bal můžete na okraji lehce narušit, podpoříte tím rostlinu v rychlejším růstu a tvorbě dalších kořenů.
 • Rostliny rozestavte v doporučeném počtu a rozestupech a dosypte zeminu do stejné výšky, jaká byla v původním květináči, aby nebyly „utopené“. 
 • Zkontrolujte, zda jsou všechny kořeny v půdě, a naopak nezasypte spodní větvičky. 
 • Přitlačením substrátu k sazenici odstraňte vzduchové kapsy, aby mohla rostlina lépe zakořenit a čerpat vodu. 
 • Přes truhlík upevněte svorku, která zabraňuje rozpínání nádoby do šířky. 
 • V posledním kroku vložte do otvoru hladinoměr. Osázenou nádobu zalévejte 14 dní shora. Rostliny potřebují pořádně zakořenit, aby mohly čerpat vodu ze zásobníku. A první dny ji chraňte před prudkým úpalem. 

Náš tip!

Na trhu najdete i speciální substráty pro pěstování v nádobách. Vyplatí se pořídit univerzální a ten pak doplnit dle typu pěstovaných rostlin o kompost, písek nebo kamínky. Důležité je, aby byl substrát dostatečně vzdušný. To zabraňuje zahnívání kořenů rostlin a pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu. 

Výběr nádoby pro pěstování

Dobře zvolený květináč má příjemný design a umožňuje rostlině správný růst. Hleďte především na velikost a tvar – každá rostlina má totiž na svůj růst jiné požadavky. 

Co o rostlině potřebujete zjistit před nákupem vhodné nádoby?

Šířku a hloubku kořenového systému, velikost a výšku rostliny a požadavky na živiny.

PŘÍKLAD Z PRAXE

Stará dobrá rajčata. Aby rostlina dobře rostla a správně plodila, musíme jí pro to vytvořit vhodné podmínky. Jenže není rajče jako rajče.

Keříková rajčata: Porostou do výšky a potřebují pro svůj kořenový systém hodně prostoru, který jim zajistí stabilní nádoba s velkým prostorem pro zeminu. Ideálním řešením je květináč Berberis Uno.

Převislá rajčata (např. odrůda Thumbling Tom): Středně velká nádoba je pro ně dostačující. Dobře se jim bude dařit v závěsném květináči Berberis.

Zakrslá balkonová rajčata (např. odrůda Vilma): Radostí se začervenají v truhlíku Berberis

 

 
    popisek
 
   

Berberis truhlík 60, 80

Tyto truhlíky jsou vhodné pro pěstování celé řady balkonových květin, bylin i drobné zeleniny. K truhlíku můžete dokoupit i praktické háky, díky nimž jej bezpečně upevníte na zábradlí.

Letničky: celý dostupný sortiment balkonovek, muškáty, petúnie, fuchsie, begonie atd., nízké slunečnice, astry, jiřinky, ostálky (cínie)
Dvouletky: sedmikrásky, violky, macešky, pomněnky, chejr, starček přímořský
Trvalky: široký sortiment nízkých a středně vysokých trvalek, např. převislá vrbina, nízké šalvěje, nízké hvězdnice (astry), čemeřice, kopretiny, chryzantémy, nízké trsnaté traviny (kostřavy, ostřice, dochan – vousatec), nízké kapradiny
Jarní výsadby: primulky, vřesovce, otužilé bramboříky, cibuloviny, břečťan, mladý zimostráz, brslen Fortuneův 
Podzimní výsadby: vřesy a vřesovce, drátovec, bramboříky, chryzantémy, macešky, violka
Bylinky: nízké a střední bylinky do 60 cm
Zelenina: saláty pro nejmladší lístky „baby leaves“ a k česání, řepa salátová, špenát, ředkvičky, hrášek cukrový, keříčkové fazolky, mangold, kedlubny, cibulka nazeleno
Zelenina plodová: rajčata truhlíková (Vilma, Karla), chilli papričky, paprika (Hamík)
Ovoce: jahodníky stáleplodící, převislé, měsíční
Okrasné dřeviny: hebe, miniaturní růže, nízké skalníky, miniaturní jehličnany, miniaturní azalky a rododendrony, plazivé vrby a břízy

 
 
   

Berberis na zábradlí

Z malého prostoru získá maximum. Bezpečně ho upevníte na zábradlí městského balkonu, terasy nebo na chalupářský plot. Vynikne v něm osázení v převisu.

Letničky: převislé balkonovky, např. muškáty, drobnokvěté petúnie, dvouzubec, begonie bolivijské, drobnokvěté begonie hlíznaté, begonie  stálokvěté – voskovky, netýkavky, lichořeřišnice, šrucha, vrbina penízková, popenec a smil
Trvalky: šalvěj luční, vrbina penízková, nízké zvonky, nízké astry, rozchodníky, nízké čechravy, nízké ostřice, nizoučké kapradiny
Jarní výsadby: drobnokvěté tulipány a narcisy, modřence, hyacinty, krokusy, drobnokvěté violky, brslen Fortuneův, drobné otužilé bramboříky, břečťan 
Podzimní výsadby: vřesy, vřesovce, drátovec, bramboříky, chryzantémy, macešky, violky, dlužicha, kostřava, rozchodníky, zběhovec, převislé – vrbina penízková, břečťan
Bylinky: kadeřavá petržel, pažitka, nízká dobromysl, bazalka, kopr, mateřídouška, majoránka, saturejka Doughlasova
Zelenina: saláty pro nejmladší lístky „baby leaves“, řepa salátová, šrucha polní, roketa, mangold, asijská zelenina
Zelenina plodová: rajčata truhlíková (Vilma, Karla), chilli papričky
Ovoce: jahodníky stáleplodící, převislé, měsíční, brusinky
Okrasné dřeviny: brsleb Fortuneův, libavka (gaulterie)

 
    popisek  
 
    popisek
 
   

Berberis závěsný

Elegantní kousek se spoustou vychytávek. Díky speciálnímu prstenci zaléváte ze všech stran. Použijte závěs a vytvořte vzduchem plovoucí stěnu nebo jej bez závěsu postavte na stůl, zem či schody.

Letničky: celá paleta dostupných balkonovek, lichořeřišnice, šalvěj zářivá, kalifornské máčky, afrikány, nestařec, lobelky
Trvalky: nízké šalvěje, nízké a střední rozchodníky, čemeřice, kopretiny, popenec, vrbina penízková, nízké čechravy, nízké traviny, nízké kapradiny, drobné mokřadní rostliny
Jarní výsadby: drobnokvěté a střední tulipány, narcisy, modřence, nízké a střední česneky, hyacinty, drobnokvěté violky, čemeřice, nízký brslen
Podzimní výsadby: vřesy, vřesovce, drátovec, bramboříky, chryzantémy, macešky, violky, břečťan, dlužicha, kostřava, skalník, rozchodníky, zběhovec, vrbina
Bylinky: listová petržel, pažitka, dobromysl, bazalka, cibule sečka, kopr (Compact), mateřídouška, majoránka, tymián, rozmarýn, meduňka, šalvěj, saturejka, máta
Zelenina: saláty pro nejmladší lístky „baby leaves“, řepa salátová, šrucha polní, roketa, řepa salátová a mangold na lístky, asijská zelenina
Zelenina plodová: rajčata truhlíková (Vilma, Karla), rajčata převislá (Tumbling Tom), chilli papričky, pepíno
Ovoce: jahodníky stáleplodící, převislé, měsíční, brusinky
Okrasné dřeviny: brslen Fortuneův, libavka (gaulterie), břečťan, skalník Dammerův, barvínek 

 
   

Berberis Uno, Duo, Trio

Svým objemem směle konkuruje vyvýšenému záhonu. Při manipulaci oceníte odolná kolečka a praktická madla, při pěstování zase otvor pro oporu rajčat a dalších vzrostlých rostlin.

Letničky: slunečnice, gladioly, jiřiny, kvetoucí směs letniček k řezu, kvetoucí letničkové louky, medonosné směsi
Trvalky: topolovky, vysoké rozchodníky, zápleváky, vysoké plamenky (floxy), denivky, vrbina penízková, nízké čechravy, nízké traviny, nízké kapradiny, drobné mokřadní rostliny
Jarní výsadby: vyšší druhy cibulovin – tulipány, okrasné česneky, lilie, řebčíky
Podzimní výsadby: dlužichy, rozchodníky, chryzantémy, astrovka novoanglická a novobelgická, proso, kavyl, břečťan, skalník Dammerův, hebe, mochyně
Bylinky: zejména vyšší druhy a odrůdy – máta, meduňka, topolovka, pelyněk brotan, estragon, yzop
Zelenina plodová: rajčata keříčková a tyčková, lilky, paprika, okurky salátové i nakládačky, menší tykve (Hokkaido), cukety, pepíno, žlutý meloun
Ovocné keře: stromkový rybíz a angrešt, borůvka chocholičnatá, zimolez kamčatský, kiwi, maliny, ostružiny, malinojahody, brusinky, klikva velkoplodá
Okrasné keře: růže včetně stromkových (kmínek 60 cm), hortenzie velkolistá, hortenzie řapíkatá (popínavá), kompaktní nižší plaménky a další  popínavky, skalník, dřišťál, zimolez, mochna křovitá, nízké tavolníky, nižší komule, třezalka kalíškatá

 
    popisek  
 
    popisek
 
   

Berberis 55

Růžová zahrada, ovocný sad nebo tropická oáza na vaší terase. Textilní popruhy usnadní vyjmutí vložky a praktická kolečka zajistí dobrou manipulaci. Prstencový zalévací prostor umožní zalévání z jakékoliv strany i přístup vzduchu ke kořenům.

Letničky: vysoké jiřiny, slunečnice, proskurník, slézovec, laskavec, hledík, nevadlec, kopřivěnka (koleus), ostrožky, sporýš argentinský, směsi letniček z výsevu, kvetoucí louky, medonosné směsi
Trvalky: čechravy, rudbekle (terčovky), třapatky, kokardy, záplevák, zvonky, janeba, vlčí bob, vrbina tečkovaná, bohyšky, řebříček, hvězdnice, chrpy, kopretiny, krásnoočko, stračky, juka
Traviny: dochan, proso prutnaté, vousatec, metlice (Pálava), ozdobnice (Kleine Fontane), helictotrichon stálezelený, metlice trsnatá (Goldtau), ostřice
Zelenina plodová: rajčata keříčková a tyčková, lilek, paprika, okurky, cukety, tykve, meloun cukrový, pepíno
Ovocné keře: rybíz, angrešt (keř/kmínek), borůvka kanadská (Duke, Bluecrop), zimolez kamčatský, kiwi, maliník, ostružiník, malinoostružina, malinojahoda, brusinky, klikva
Okrasné keře: růže včetně kmínkových, hortenzie velkolisté, latnaté a popínavé, oleandr a další přenosné rostliny, plamének a další popínavky, ořechokřídlec, komule, třezalka (Hidcote), kdoulovec (Vesuvius), zimolez lesklý, mahonie, perovskie, ibišek syrský, šeřík Mayerův (Palibin), nízké dřišťály
Ovocné stromy: balkonová jabloň, hrušeň, meruňka, nektarinka, višeň, třešeň, muchovník, růže dužnoplodá (Karpatia), jeřáb (Autumn Magic), fíkovník
Stromy ostatní: nízké jehličnany, jinan (Troll), roubované převislé listnáče, bříza (Zöld Szakal), olivovník, citrusy, palmy

Spinner Výpis se aktualizuje...