Průvodce výběrem cestovních adaptérů

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 25. 6. 2015


Bez elektrických přístrojů se na zahraniční dovolené nebo služební cestě dnes již neobejdeme. Ovšem v různých zemích se používají různé typy zásuvek, které mohou nepřipraveného cestovatele nepříjemně zaskočit. V situaci kdy potřebujeme zapojit tuzemský elektropřístroj do zásuvky jiného typu, pomůže nám cestovní adaptér. Pokládáte si otázku Jaký cestovní adaptér vybrat? Pomůže Vám tento průvodce:

Cestovní adaptér funguje jako redukce nebo nástavec, který tvar zásuvky v cizině uzpůsobí zástrčce (vidlici) českého spotřebiče. Stojí pár korun a pro konkrétní země či zeměpisné regiony je určený vždy specifický adaptér, lze ale pořídit i dražší a sofistikovanější zařízení. Při výběru cestovního adaptéru je třeba si ujasnit čtyři základní otázky:

1) KAM BUDU CESTOVAT?

Pokud jde o jednu konkrétní zemi, kde plánuji krátkodobý či dlouhodobý pobyt a jiné země mne v dohledném časovém horizontu nezajímají, postačí speciální adaptér přizpůsobený standardům dané země nebo regionu. Je levný, ale použitelný pouze na omezeném území v určité části světa:

Velká Británie a Commonwealth Amerika, Kanada Evropa Čína, Austrálie
zásuvkový adaptér pro Anglii zásuvkový adaptér pro USA zásuvkový adaptér pro Evropu zásuvkový adaptér pro Čínu a Austrálii

Pokud chceme být připraveni na cesty do nejrůznějších koutů světa, je vhodné zakoupit sadu adaptérů, obsahující nejběžnější typy zahraničních zásuvek nebo rovnou univerzální adaptér, se kterým budete flexibilní po celém světě.

přehled zásuvek

2) Jaké spotřebiče beru s sebou?

Před nákupem adaptéru je potřeba si ujasnit, zda budeme v zahraničí potřebovat nabíjet nějaký přístroj s 3pólovou zástrčkou, nebo pouze přístroje s 2pólovou zástrčkou. Některé adaptéry jsou totiž určeny pouze pro použití s plochou vidlicí bez zemnícího kontaktu a nelze do nich zapojit například nabíječku k notebooku.

2pólové (neuzemněné) zástrčky nejsou konstruovány tak, aby trvale odolávaly vysokým proudům, proto se běžně používají u méně výkonných zařízení, například

  • nabíječky pro mobilní telefony, mp3, fotoaparáty, navigace
  • holicí strojky, el. zubní kartáčky
  • kávovary

3pólové (uzemněné) zástrčky jsou vybaveny zemnícím kolíkem (nebo zemnícími plochami v případě zástrčky Schuko), který slouží jako ochrana před úrazem el. proudem u výkonnějších zařízení, například

  • notebooky
  • fény, žehličky na vlasy
  • televize
  • rychlovarné konvice

*TIP: Poslední dobou vzrůstá obliba adaptérů, které umožňují využití USB nabíječek v zahraničních destinacích.

3) BUDU CHTÍT V ČR POUŽÍVAT SPOTŘEBIČE PŘIVEZENÉ ZE ZAHRANIČÍ?

Zvláštní skupinou jsou adaptéry ze zahraničí do ČR, které slouží pro zapojení zahraniční elektroniky do české elektrické sítě. Fungují na obdobném principu jako klasické cestovní adaptéry a uplatnění najdou nejen při dovozu elektroniky např. z dovolené, ale ocení je také zahraniční návštěva nebo hosté ve Vašem hotelu.

4) BUDU POTŘEBOVAT MĚNIČ NAPĚTÍ?

Při cestách do zahraničí je třeba mít na paměti, že se neliší pouze tvar zástrčky, ale také napětí v elektrické síti. Například standardní napětí v Evropě je 230 V, ale standardní napětí v USA je pouze 110 V.

Cestovní adaptéry nejsou měniče napětí (!), proto pokud chcete v ČR používat americké zařízení, můžete potřebovat měnič napětí. Příliš vysoké napětí může zařízení poškodit nebo spálit, s příliš nízkým napětím může zařízení fungovat omezeně nebo nemusí fungovat vůbec. Z tohoto pohledu je rizikovější používání např. amerických spotřebičů v ČR než naopak.

Na druhou stranu mnoho současných zařízení je flexibilních, pokud jde o vstupní napětí, a pokrývají široké spektrum od 100 V do 240 V, protože měnič napětí bývá přímo součástí napájecího zdroje (notebooky, fotoaparáty). Vždy je ale třeba zkontrolovat informace uvedené přímo na napájecím zdroji daného spotřebiče.

Pokud si ještě stále nejste jistí, jaký adaptér koupit, případně jaký měnič napětí, rádi Vám poradíme na tel. čísle: 558 847 313.

Spinner Výpis se aktualizuje...