Internetový obchod NEJCENY.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.Více o cookiesRozumím

Zvlhčovače vzduchu jako prevence proti škrábání v krku a nachlazení

Autor: NEJCENY.cz | Přidáno: 16. 1. 2018


Jaká je optimální vlhkost v bytě nebo domácnosti?

Optimální vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 40 – 60 %. Za příliš suchý vzduch se považuje vzduch, jehož relativní vlhkost se pohybuje mezi 35 – 40 %. Také příliš vlhký vzduch není z dlouhodobého hlediska zdraví prospěšný. Vysoká vlhkost se pohybuje od 65 % výše. Při dlouhodobém pobytu na místech s vysokou vlhkostí vzduchu jsou podporovány různé viry a bakterie způsobující plísně a jiné kožní problémy.

Nejčastější problémy vyvolané suchým vzduchem                       

 • Přesušování sliznic a pokožky                                           zvlhcovace vzduchu
 • Zhoršení problémů astmatiků a alergiků
 • Škrábání v krku
 • Suchý a dráždivý kašel
 • Chronická bronchitida
 • Rýma
 • Časté záněty horních a dolních cest dýchacích
 • Zhoršená imunita
 • Popraskané rty, opary
 • Pálení očí
 • Zvýšený pocit únavy
 • Špatný spánek

Jak jste si mohli všimnout, problémů, které způsobuje suchý vzduch, není zrovna málo.

Typy zvlhčovačů vzduchu

Zvlhčovače vzduchu se dělí na parní a ultrazvukové:

 • Parní zvlhčovače vzduchu fungují na principu vodní páry, která vzniká ohřátím vody. Voda se ohřívá ve zvláštní komoře, kde vzniká i pára a dále se mísí se vzduchem a ochlazuje se na optimální teplotu a poté je vypouštěna z přístroje.

Parní zvlhčovače jsou ideální hlavně z hygienického hlediska. Voda prochází varem, a tudíž jsou zničeny případné bakterie a další choroboplodné zárodky. Nevýhodou parního zvlhčovače je vyšší spotřeba energie právě kvůli ohřevu vody.

 •  Ultrazvukové zvlhčovače vytváří z vody pomocí vysokofrekvenčního ultrazvukového oscilátoru mikrokapičky. Tuto mlžinu přístroj vyfukuje do místnosti, čímž zvyšuje vlhkost vzduchu. Ze zvlhčovače vychází jemná a jasně viditelná mlha.

Oproti parním zvlhčovačům mají nízkou spotřebu energie a nízkou hlučnost a jsou i výkonnější. Je třeba vždy měnit odstátou vodu před dalším zvlhčováním za čerstvou.

Na našich stránkách si můžete prohlédnout kompletní nabídku ultrazvukových zvlhčovačů.

 Co byste měli vědět před pořízením zvlhčovače

Parní zvlhčovače mají nižší pořizovací náklady, ale vyšší spotřebu energie. Oproti tomu ultrazvukové zvlhčovače jsou sice dražší, ale jejich provoz Vás vyjde levněji. Vyšší počáteční investice se tedy do budoucna více vyplatí.

Dnešní přístroje jsou většinou vybaveny elektronickým ovládáním a časovačem. Ten zaručuje přesné nastavení chodu a je velmi snadno manuálně ovladatelný. Některé zvlhčovače jsou vybaveny i ionizátorem, které vzduch doplňují o čistící aniony. Lepší zvlhčovače mají také regulaci páry, takže si nastavíte přesnou míru její produkce. Zvlhčovače vzduchu mají různě velké zásobníky na vodu. Jejich výdrž tak může být i 20 hodin na jedno naplnění. Zvlhčovač se také sám vypne v případě, že vyčerpá všechnu vodu. Některé jsou vybaveny i zvukovým upozorněním.

Zvlhčovače vzduchu hlídají vlhkost vzduchu. Ta pokud klesne pod nastavenou hranici, začne zvlhčovač sám odpařovat vodu. Máte tak jistotu, že v místnosti budete mít vždy optimální vlhkost. Zlepšení dýchání, spánku a snížení únavy poznáte téměř okamžitě.

Jak si zvlhčovač správně vybrat?

Vždy je třeba si uvědomit, jak často bude zvlhčovač využíván. Pokud máte dlouhodobý problém se suchým vzduchem, měli byste se zajímat o kvalitní zvlhčovač s automatickou regulací. Ten dokáže změřit aktuální vlhkost a podle ní je schopen sám dorovnat nedostatek na optimální hranici. Pokud chcete zvlhčovat vzduch jen občas, stačí Vám jednoduchý zvlhčovač.

Co by Vás mělo vždy zajímat je výkon zvlhčovače.

Výpis se aktualizuje...